Nápověda prima+

Digitální pozemní příjem DVB-T2

Co je to vlastně digitální vysílání a co přináší? Údaje s detailním pokrytím signálu naleznete právě zde.

How to Choose the Best Antenna for Your TV - The Home Depot

Co je digitální pozemní vysílání DVB-T2

DVB-T2 (původem v anglickém Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Oproti předchozí verzi nastalo několik změn, avšak hlavní podstata a rozdíly oproti analogovému vysílání zůstaly zachovány.

Televizní programy jsou sdružovány do tzv. multiplexů, které umožňují v kmitočtovém pásmu původně používaném pro jeden televizní program přenášet i 20 programů díky komprimaci do licencovaných formátů MPEG-4 AVC (H.264) či MPEG-H HEVC (H.265) (umožňuje tzv. UHDTV s vysokým rozlišením) a k tomu další doplňkové služby jako například Programový průvodce tzv. EPG.

Zobrazení těchto služeb je závislé na koncovém zařízení diváků tzv. Set-Top-Boxu (STB) nebo digitálním TV přijímači.

Přechod na DVB-T2 v Česku

V Česku bylo vysílání DVB-T2 zaváděno od 1. března 2017, jeho cílem bylo nahradit dosavadní vysílání DVB-T. Zpočátku byly zaváděny přechodové sítě, ty byly později transformovány na finální multiplexy, poslední vysílače byly takto transformovány 30. září 2020.

Od roku 2020 tak v Česku fungují čtyři multiplexy: multiplex 21, multiplex 22, multiplex 23 a multiplex 24.

Kanály skupiny Prima jsou šířeny ve vysílací síti Multiplex 22, který provozuje společnost České radiokomunikace (www.cra.cz).

Mapa pokrytí terestrickým signálem DVB-T2

Kanály skupiny Prima jsou šířeny ve vysílací síti Multiplex 22, který provozuje společnost České radiokomunikace (www.cra.cz).

Zjistěte, z jakého vysílače můžete přijímat signál ve vaší lokalitě

 

Mapa pokrytí

Jak v DVB-T2 naladit kanály TV Prima?

Všechny naše kanály si můžete v rámci digitálního pozemního vysílání v DVB-T2 (dříve DVB-T) naladit zdarma v základním rozlišení obrazu (SD).

Pokud máte novou televizi, která přijímá digitální vysílání, nebo máte u televize set-top box, vyzkoušejte automatické ladění programů v menu své televize.

Automatické ladění 

Nejjednodušší způsob, jak naladit kanály skupiny Prima, je spustit funkci automatického ladění televizoru.

Upozornění: Funkce automatické ladění má za následek přeladění celé nabídky programů na vaší TV včetně výchozího řazení nabídky kanálů.

Obvyklý postup

Na ovladači stiskněte tlačítko MENU, případně SETTINGS, v nabídce NASTAVENÍ vyberte možnost označenou jako LADĚNÍ, případně TUNING. Potvrďte výběr stisknutím tlačítka ENTER nebo OK. Dále vyberte možnost automatického ladění a opět potvrďte stisknutím ENTER nebo OK. Na obrazovce se zobrazí postup ladění programu. Počkejte, dokud nedosáhne 100 %, a potvrďte výběrem možnosti HOTOVO a zmáčknutím tlačítka ENTER nebo OK.

Pokud si váš přijímač nový program nenaladil automaticky, můžete si ho naladit ručně.

 

Manuální ladění

Pokud jste technicky zdatnější a nechcete pracně znovu seřazovat všechny televizní programy, můžete využít funkci ručního ladění. 

DVB-T2 vysílání kanálů skupiny Prima je dostupné ve vysílací síti Multiplex 22, který provozuje společnost České radiokomunikace (www.cra.cz).

  1. Podle vašeho bydliště si v seznamu najděte vysílač, ze kterého přijímáte pozemní televizní signál, a zapište si číslo kanálu, ve kterém je na daném vysílači zařazen Multiplex 22.
  2. Poté si pomocí dálkového ovladače televizoru spusťte volbu Ruční ladění programů.
  3. Pomocí ovladače do ručního ladění zadejte číslo kanálu, které jste si zaznamenal/a funkci spusťte. Nově naladěné programy se vám zařadí na konec nabídky kanálů.

Pokud se vám nedaří kanály Prima naladit

Pokud se vám nepodaří kanály skupiny Prima naladit, pak nejdříve zkontrolujte, zda bydlíte v lokalitě, která je pokrytá signálem z pozemních vysílačů DVB-T2.

Prohlédněte si přehlednou mapu pokrytí >

V případě, že vaši lokalitu signál pokrývá, pak pravděpodobně budete muset změnit natočení televizní antény. V případě, že jste připojeni na společnou televizní anténu, pak s žádostí o její správné nastavení kontaktujte majitele nebo správce domu.

Pokud na své TV přijímáte pozemní vysílání, pak další možností je všechny kanály skupiny Prima sledovat po stisknutí červeného tlačítka na platformě HbbTV.

 

Byl pro vás tento článek užitečný?

Počet uživatelů, kteří toto označili za užitečné: 9 z 39

Máte další otázky? Odeslat požadavek