Nápověda prima+

Mám telefon s “rootovaným” operačním systémem. Bude mi aplikace fungovat?

Nebude. Naši poskytovatelé obsahu nám nedovolují přehrávat poskytnutý obsah na zařízeních, která jej dostatečně nechrání. Na rootovaném zařízení není možné zajistit požadovaný stupeň ochrany. Doporučujeme, abyste v takovém případě obnovili rootované zařízení, aby bylo možné aplikaci používat.

Poznámka: Pokud si myslíte, že detekce root oprávnění na vašem zařízení není správná, stáhněte si z Google Play například aplikace Root Detector nebo Root Check, a otestujte přítomnost root oprávnění těmito aplikacemi.

Více o problematice rootovaných zařízení se můžete dočíst např. na Wikipedii.

Co je to "rootované" nebo "jailbreaked" zařízení?

Mít "rootnuté" (Android), resp. "jailbreaked" (Apple iOS - starší verze) zařízení znamená, že uživatel získal neomezené administrátorské oprávnění k operačnímu systému zařízení.

To umožňuje jak uživateli, tak jakémukoli jinému programu (aplikaci) plně ovládat a měnit nastavení jednotlivých aplikací, operačního systému či komunikaci s hardwarem, což by bez tohoto oprávnění nebylo možné.

Rootování, či jailbreak mobilního zařízení nese s sebou rizika. Mít takto upravené zařízení znamená, že uživatel překonal bezpečnostní ochrany, které jsou obvykle v takovém místě, aby zabránily útokům na zařízení. To znamená, že pokud uživatel neví, co dělá, může způsobit trvalé poškození svého zařízení a přijít o všechna data uložená na něm.

Dalším rizikem je, že když uživatel uděluje oprávnění aplikacím s root přístupem, mohou tyto aplikace získat přístup ke všem datům a souborům uloženým na zařízení, včetně citlivých informací, jako jsou hesla a bankovní údaje. To může vést k úniku dat nebo k tomu, že se útočníci mohou dostat ke všem citlivým informacím uživatele.

Rootování, či jailbreak mobilního zařízení také může ovlivnit bezpečnostní aktualizace a přístup k zabezpečení operačního systému, což může znamenat, že uživatel nedostane důležité bezpečnostní aktualizace, které jsou potřebné k ochraně před různými hrozbami.

Z toho vyplývá, že rootování, či jailbreak mobilního zařízení by mělo být prováděno pouze zkušenými uživateli a s vědomím všech rizik, které s tím souvisejí. Pokud uživatel neví, co dělá, měl by se držet standardního nastavení svého zařízení a měl by používat pouze aplikace z oficiálních zdrojů, aby minimalizoval rizika spojená s bezpečností.

Proč naše aplikace nemůže být spuštěna na zařízení s jailbreakem nebo s root právy?

Z několika důvodů.

  1. Ochrana digitálního obsahu
    Naše aplikace může obsahovat digitální obsah, jako jsou filmy, seriály, krátká videa, články nebo jiné materiály, které jsou chráněny autorskými právy. Tyto materiály jsou chráněny před neoprávněným kopírováním a šířením. Pokud je zařízení "Rooted" nebo "Jailbreaked", může to umožnit uživatelům obejít ochranu digitálního obsahu.
  2. Uživatelská zkušenost a zákaznická podpora
    Pokud naše aplikace běží na "Rooted" nebo "Jailbreaked" zařízeních, nemůžeme zaručit, že naše aplikace bude správně fungovat nebo že ji budeme schopni podporovat. To může vést k neuspokojivé zákaznické zkušenosti.
  3. Bezpečnost zařízení
    "Rooted" nebo "Jailbreaked" zařízení mohou být ohrožená bezpečnostním rizikem. Uživatelé mohou nainstalovat nebezpečné aplikace a malware, které mohou poškodit zařízení nebo odcizit osobní údaje.

Jak odstranit jailbreak nebo root práva z mého zařízení?

Odstranění jailbreaku nebo rootu závisí na konkrétním typu zařízení a operačním systému. Většina výrobců zařízení a operačních systémů však poskytuje nástroje nebo postupy, které vám umožní vrátit zařízení zpět do původního stavu. Pokud nejste si jisti, jak odstranit "root" nebo "jailbreak" z vašeho zařízení, doporučujeme kontaktovat výrobce zařízení nebo vyhledat odbornou pomoc.

 

Byl pro vás tento článek užitečný?

Počet uživatelů, kteří toto označili za užitečné: 7 z 10

Máte další otázky? Odeslat požadavek